Szakító-próba, avagy legyünk barátok…

Gyötrő fájdalom, mellkas kiszakító érzés, hangulat ingadozás, sírás … nem, ez nem egy betegség… ez a szakítás kálváriája. Mindegy, hogy mi szakítunk vagy velünk szakítanak, az érzés soha nem kellemes.

A szakítás megviseli az embereket, van, úgy hogy mindkét fél szenved, de olyan is lehetséges, hogy az egyikük pozitívan éli meg, hogy kiszabadult a kapcsolatból.

A fájdalom nem véletlen, ugyan a kutatók bebizonyították, hogy szoros emberi kötelék felbomlásakor ugyanazok az agyi területek aktivizálódnak, amelyek például egy sérülés következtében is. Viszont a tünetekért már sokkal inkább a vegetatív idegrendszerünket és a bennünk termelődő hormonokat tehetjük felelőssé.

 A szakítás fázisai:

Az első lépés a szakítás során  a kérdésfeltevés. Miért tette ezt, Hogy tette ezt velem? Mit rontottam el? Mi lesz most velem? A különválás utáni első pár nap az önmarcangolásé a szerep. Próbálunk válaszokat találni, annak reményében, hogy legközelebb már ne hibázzunk.

Ezt követi  a gyász időszakából jól megismert tagadás szakasza. Amikor reggel felébredünk, kinyitjuk a szemünket, még minden szépnek és jónak tűnik, majd pár másodperc múlva realizáljuk a veszteséget. A fájdalom elnyomásaként megpróbáljuk meg nem történté tenni, vagyis elindul a tagadás. Sok esetben nem ismerjük el a tényt, inkább csak szépítjük olyanokkal mint, hogy ez nem végleges, csak egy mosolyszünet.

 A függőkhöz hasonló harmadik szakasz az alkudozás. ” ha visszafogadsz, nem hisztizek többé és nem csallak meg többé” – ismerős mondatok szerintem…De tudjuk, hogy ebből már semmi nem lesz.

A visszaesés. Abban az esetben, ha az alku bejön és a pár újrakezdi a kapcsolatot indul a visszaesés. Ritkán ugyan sikerül megmenteni a kapcsolatot, de az esetek nagy százalékában csak időhúzás, hiszen az egy két hónapos próbálkozást, már már szenvedést előbb utóbb újra szakításhoz vezet.

Elindulnak az érzelmek és megjelenik a harag. A legrosszabb. Jön a hibáztatás, a másik vagy önmagunk okolása. Ez a fázis főleg a nőkre jellemző. A harag egyik leglátványosabb leküzdése a külső megváltoztatása. A férfiak edzőteremben, a nők pedig a fodrásznál próbálják túlélni ezt a szakaszt. Ilyenkor már felkészültünk a továbblépésre, de még vannak dolgok melyek nem engedik az újrakezdést.

Az elfogadás. Sok teória kering az interneten arról, hogy mennyi idő kell pontosan ahhoz, hogy továbblépjünk. Egyesek szerint pont a fele annak az időnek, amennyit együtt voltatok. Ezt nem lehet így levezetni, ez az időpont mindenkinél máskor jön el. Ez a szakasz talán az egyik legnehezebb. Az észnek át kell vennie a szív irányítását és be kell látni, hogy felesleges elpocsékolni az időt a szomorkodásra, inkább az újrakezdésen kell gondolkodnunk. A titok, hogy lépésről lépésre haladjunk. Bármennyire is akarunk egyik napról a másikra jól lenni, be kell látni, ez nem így megy.

Inkább élvezzük az újjáéledés minden pillanatát.

-Diana-

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »