Felnőtt tartalom. Elmúltál már 18 éves?
Igen | Nem
INSIDE OF LOVE

Normalitás és abnormalitás (1.rész) – Orientációs  és  funkciózavarok a szexben

A  szexuális viselkedés közmegítélése  mindig az adott társadalomban érvényesülő  erkölcsi normákhoz igazodik, s nem mentes a  végletességtől.  Az egyik véglet a  „normális szex” határait mereven leszűkíti a gyermeknemzési célú  (vagy azt nem kizáró)  közösülésre. Kicsit hasonló ehhez az a nézet is, amely szerint „legnormálisabb, ha a közösülő partnerek egyszerre elégülnek ki”.  Egy másfajta véglet szerint a szexben minden megengedett , ami az egyénnek örömet szerez. Ha hozzáfűzik, hogy  „kivéve az erőszak és kényszer alkalmazását”,  akkor már nem korlátlan ez az engedékenység, de nem elegendő a  normális viselkedés  meghatározására., bár hivatkozást jelent a „nemi erkölcsre”. Az erkölcsi elvek ugyanis  változóak, s ez a változás éppen a szexuális viselkedés terén könnyen nyomon követhető.  Hiszen például a  maszturbáció, a premaritális szex vagy a homoszexualitás  alig száz éve még erkölcstelenségnek számított a közvélekedésben,  ma viszont már jóformán senki sem tartja annak.

A  „normák” vagy statisztikai, vagy erkölcsi jellegűek. Az előbbi  egy számszerű átlagot fejez ki; egyfajta viselkedés előfordulásának gyakorisági átlagát, amitől egyénileg valamelyest mindenki eltér, s nagyon viszonylagos, hogy milyen mértékű eltérést  tartanak normálisnak.  Ha viszont egy más megítélés alapján  az adott viselkedés káros az egyénre, vagy másokra nézve, akkor  gyakori előfordulása ellenére  is nehezen tartható „normálisnak”. Csakhogy mik a viselkedés „károsságának”  kritériumai? Ez megint relatív, hiszen ugyanaz a szexuális viselkedés  korántsem tűnik mindenki számára károsnak;  egyesek ártalmatlannak, mások akár hasznosnak  is  tarthatják. De ugyanez mondható  az „egészséges”  vagy „beteges”  kritériumáról is, bár itt nagyobb az objektiv megítélés lehetősége. Hiszen, ha  valamilyen szexuális viselkedés következtében bizonyítottan  fertőzés és betegség jön létre, akkor az a viselkedés  nyilván káros, mert életveszélyes.

Végletek és  előítéletek.

Az ellentétes értékelések mögött gyakran nem logikusan átgondolt érvek, hanem  előítéletek és szélsőségesen eltúlzott  aggályok  vagy  tekintélyelvű hivatkozások rejlenek. Az előítéletek leküzdését megnehezíti, hogy rendszerint vannak bennük részigazságok, amelyek látszólag alátámasztják azokat.  Például a maszturbációval kapcsolatos, negativ véleményüket sokan azzal indokolják, hogy  bűntudattal jár, s így ideges tüneteket, sőt, magányosságot eredményezhet;  fiúknál pedig a „korai magömlés” megszokásához vezet, tehát károsan hat a későbbi partnerkapcsolatra.  Ezek  valóban reális veszélyek lehetnek, de nem magából az  önkielégítésből erednek, hanem a kedvezőtlen körülményekből  és a  tájékozatlanságból.  Hiszen egyáltalán nem szükségszerű, hogy  a maszturbáció bűntudattal járjon, s a késleltetés gyakorlásával  a túl gyors orgazmus és magömlés is könnyen  elkerülhető.  Annak sem a maszturbáció az oka, ha valaki nem eléggé motivált a partner-keresésre, hanem a  személyiségfejlődés  szextől független zavara. A maszturbációhoz kapcsolódó fantáziák  pedig éppen a szexuális kapcsolatlétesítés  képzeletbeli  próbacselekvései, tehát erősítik a motivációt.

Sigmund  Freud ugyan a maga korában jelentősen hozzájárult a szexuálpszichológia fejlődéséhez, de bizonyos tévedései előítéletként éltek tovább a köztudatban.  Ilyen  például  a női szexualitással kapcsolatos ama hipotézise, hogy a klitorális orgazmus  „infantilis” jelenség, s a „normális”, felnőtt nőnek képesnek kell lennie a  vaginális (tehát a közösülés során bekövetkező)  orgazmusra. Ezen az alapon azonban  csupán a nők csekély hányada  (15-30%)  lenne  normálisnak nevezhető. Szerencsére azóta  számos vizsgálat  megerősítette, hogy  a klitorális orgazmus  legalább olyan normális, mint a vaginális;  fiziológiai szinten mindkét esetben ugyanaz történik, a  lelki átélés és értékelés  pedig mindkettőnél változó  és  szubjektív.

sigmund-freud-1

Heiman és LoPiccolo  (1988)  összegyűjtötték a nyugati társadalom  „szexuális  mítoszait” (amelyeket akár mai  szkripteknek is nevezhetünk)  A férfi szexualitással kapcsolatos, jellemző  előítélet  például, hogy  sok férfi azt hiszi:  mindenáron erősnek, kezdeményezőnek és kontrollhelyzetben levőnek kell  lennie;  holott ezek ellentétesek a jó szexhez nélkülözhetetlen  gyengédséggel, spontán érzékiséggel  és rugalmas alkalmazkodással.  A teljesítmény-központúság  folytán a célratörő férfiak  számára  az erekció és az orgazmus a legfontosabb;  a  szeretkezés így pusztán teljesítménnyé devalválódik. Erős  szkript, hogy a szexben nemcsak a kezdeményezés, hanem az  irányítás is a férfi dolga; a nő igényeire ezért alig figyelnek.  Azt hiszik, hogy  mindig készen kell állniuk a szexre,  minden alkalmat ki kell használniuk – ez gyakran kudarcokhoz vezet.  Koitusz-centrizmusuklényege, hogy mindig közösülésre törekszenek;  a  petting  számukra  csak  előjátékot jelent.  Többnyire ehhez kapcsolódik az  orgazmus-centrizmus vagyis hogy értéktelennek tartják az orgazmus nélküli szeretkezést.

Végül egy makacsul tovább élő mítosz  a  pénisz-méret szerepének túlbecsülése:  azt hiszik, hogy a nagyobb méret jobb szexuális reagálókészséget, nagyobb „állóképességet”  jelent, s a partner is jobban élvezi, biztosabban kielégül. Ezért divatosak még ma is a pénisznövelő „varázsszerek”, sőt, sok férfi még műtétekre is vállalkozik,  2-3 cm-es  pénisznövekedésért. Holott a vizsgálatok egyértelműen mutatják, hogy a pénisz mérete jelentéktelen.

  1. A  női szexualitáshoz kapcsolódó  „mítoszok” (előítéletek) közül  a következőket ismertetik
  2. A  szex  csak a  fiatal nőknek való;  holott (mint láttuk)  szexuális reagálókészségük korántsem csökken úgy, mint a férfiaké.  Minden nőnek többszörös orgazmusa kell legyen;  holott a nők alig egynegyede rendelkezik a multiorgazmus képességével.
  3.  A  terhesség és  szülés csökkenti a nemi válaszkészséget.   Valójában a szülés körüli heteket kivéve  nem csökkenti.
  4.  A nők aktiv nemi élete a menopauzával lezárul.  A tények ezt sem támasztják alá; inkább felszabadítólag hat, hogy nem kell tartaniuk a terhességtől.
  5. Jól nevelt nők nem izgulnak fel a pornográfiától.  A vizsgálatok épp az ellenkezőjét mutatják.
  6. Az igazi nők nem kezdeményeznek szexet és nem mutatják ki, ha nagyon élvezik.  Ez csak a viktoriánus kor elavult normarendszere szerint van így.

A  fogamzásgátlás  mindig a nők dolga.  Ez patriarchális szemlélet, amely felmenti a férfit a közös felelősségvállalás alól.  Jó néhány szkripttel lehetne még folytatni, hiszen a nők a férfiak előítéletei közül is sokat átvettek;  napjainkban ugyan kezdenek ezektől megszabadulni, de mindig feltűnik néhány új, divatos szkript.

Orientáció  és  funkció

Kétféle szexuális alapbeállítottságot, orientációt  ismerünk:  a  heteroszexuálist  és a  homoszexuálist.  Az utóbbi sokkal ritkább, mint az előbbi, s ezért sokáig  furcsának, „természetellenesnek”,  abnormálisnak  számított.  Jóval gyakoribb  viszont a kevert,  biszexuális  (ambiszexuális)  beállítottság, amely egyesíti mindkét alapbeállítottságot;  rendszerint ugyan nem egyenlő arányban, hanem az egyik orientáció  dominanciájával. Közismert, hogy sokak szerint a homoszexuális beállítottság azért veszélyes, mert nem járul hozzá a fajfenntartáshoz, ráadásul az egyént hátrányos helyzetbe hozza.  Valójában, tekintettel  az emberiség túlnépesedésére, nyilvánvaló, hogy fajunk fennmaradása  gyermeknemző részvételük nélkül is biztosítható. Az egyéni hátrányok pedig minimalizálhatók  s az utóbbi évtizedekben máris sokat csökkentek. Az sem vitás, hogy a homoszexuális beállítottságúak  minden téren éppolyan teljesítményekre képesek, mint a heteroszexuálisok. Ugyanez érvényes a biszexuális beállítottságúakra is, akiknek aránya vizsgálati adatok szerint a 40-50%-ot is eléri. Megoszlásuk természetesen társadalmanként eltérő, s legtöbbször ez a beállítottság sem jelentkezik nyíltan.

bisex

Az említett  alapbeállítottságokon túl még igen sok, különlegesebb beállítottság létezik, s ezek megítélése sokkal nehezebb. A szexuális viselkedésre ugyanis minden társadalom  különféle normákat, szabályokat alakít ki. Ennek megfelelően az egyéneket  két csoportra osztják:  a  normákat követőkre  (ezek „normálisak”)  és a normáktól eltérőkre  (ezek „abnormálisak”). Az eltérés  (deviancia)  különböző  szociális reagálásokat válthat ki. A szexuálisan  „deviánsokat” kinevethetik;  elítélhetik, mint „erkölcsteleneket”; megbüntethetik, mint törvénysértőket;  de  betegekként is  kezelhetik őket.  Holott a  szexuális  deviancia éppoly viszonylagos fogalom, mint a  szexuális konformitás; mindkettő konkrét jelentése a  szociális kontextustól függően változik. A múltban azonban feltételezték, hogy vannak „deviáns  személyiségek”, akik veszélyesek a közösségre, tehát vissza kell kényszeríteni őket a  konformitásba.

A vallás, az egyház  bűnösnek, a törvény  bűnözőnek,  az orvosok pedig  betegeknek  tartották őket. E.J. Haeberle (2004)  szerint  mindhárom esetben hasonló ideológia működése figyelhető meg:  az uralkodó szexuális normák megsértőit vissza kell kényszeríteni a „helyes útra”. Valójában a homoszexualitás okainak orvosi vizsgálata sohasem volt elfogulatlan és semleges, inkább a kontrolljuk újabb igazolását szolgálta. „Túlzott leegyszerűsítés lenne azt hinni, hogy a deviancia objektive létezik  bizonyos emberekben… A  deviancia  nem személyiségjegy vagy jellemvonás, hanem különböző interakciók eredménye. Szociális kapcsolatokban teremtik, tartják fenn és  szűntetik meg.  A deviancia leginkább szociális  szerepként  értelmezhető.” Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy „egyetlen társadalom sem élhet a szexuális  standardok vagy éppen ideálok bizonyos minimuma nélkül. E  standardok és ideálok követése az adott társadalom  erkölcsi értékének tükrözője. Ámde épp ezért arra is szükség van, hogy minden társadalom újra és újra megvizsgálja saját szexuális értékrendjét, a változó tapasztalatok alapján.”

Mindenképpen sokkal egyszerűbb  a  szexuális  funkcionálás  megítélése. Egészséges működésről akkor beszélhetünk, ha

1.  rendszeresen jelentkezik a  nemi vágy

2.  a szervezet képes a szexuális izgalom jeleivel reagálni a különböző szexuális ingerekre

3.  az ingerek folytatódása esetén képes elérni az izgalom csúcspontját (orgazmust)

4.  képes ugyanezt partnerénél is  elősegíteni  (ha van).

(forrás: szexualpszichologia.hu)

Ha kérdésed van írj szexológus szakértőnknek! szexologusvalaszol@gmail.com

– folytatjuk –

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!