10-20 évvel ezelőtt a zaklatók még leveleket dobáltak a postaládákba, követték az embereket… ezek a cselekvések nagy terhet jelentettek a zaklatott személyeknek. Viszont talán könnyebb volt megállítani a folyamatot, mivel látványos volt akár a szülők számára is.
Korunk egyik legnagyobb problémája, hogy az internet nagy teret ad a névtelen zaklatóknak. Elcsípni őket nagyon nehéz. A rendszeres verbális zaklatás, főleg a tinédzserek körében gyakran vezet öngyilkossági kísérlethez. Sok esetben sajnos a szülők észre sem veszik, hogy mi történik gyermekükkel a háttérben.
A szóbeli bántalmazás kezdetben az iskolában kezdődik, majd sokszor ez a közösségi oldalakra is átterjed. A rágalmazó, sértő szavak mellett képeket tölthetnek fel a kiválasztott személyről, viccesnek tűnő videókat készíthetnek.
A diákok sokszor megalázónak tartják, hogy segítséget kérjenek. Sem szüleikhez, sem a tanáraikhoz nem fordulnak. Végső elkeseredésükben segélykérő üzeneteket töltenek fel az internetre. Sajnos az esetek többségében már túl későn.
Az egyik legtipikusabb eset Amanda Todd-é, aki a youtube-ra töltötte fel utolsó videóját, az öngyilkossága előtt, úgy érezte már nincs senkije, aki segíthetne.
Egy másik esetben egy 12 éves lett öngyilkos, mert iskolatársai terrorizálták.
Hibás a szülő?
Sokszor fellángol a vita, hogy hol vannak ilyenkor a szülők. Sajnos manapság már az okostelefonok világában nagyon nehéz “ellenőrizni”, hogy mi történik gyermekünkkel. A sok munka után már nem jut idő a beszélgetésekre, pedig talán ezek jelentenék a megoldást. Érdemes minden nap beszélgetni a gyermekünkkel, még akkor is ha nagyon fáradtak vagyunk, hiszen ez soha nem lehet kifogás egy szülő esetében.
Mit tehetünk ellene?
Ha valakit bántanak az interneten keresztül, az semmiképpen sem elfogadható, és fontos, hogy segítséget kérjen, hogy leállítsa a zaklatást. Lehet, hogy közvetlenül nem veszélyeztet ez a fajta bántalmazás, mert nem találkozolunk „élőben” az elkövetővel, de attól ez még bántalmazásnak számít, és így teljesen normális reakció, ha rossz érzéseket kelt bennünk. Senkinek nincs joga ahhoz, hogy így bánjon velünk! Azt érezhetjük, hogy nem is érdemes tenni ellene semmit, mert úgysem tudjuk leállítani, inkább nem veszünk róla tudomást. Ez a hozzáállás az elkövetőnek kedvez! Mások háborgatása, a magánéletébe való beavatkozás és megfélemlítés nem elnézhető.
Milyen lépéseket tehetünk?
– Avassunk be a dologba egy felnőttet!
– Mentsük el a bizonyítékokat (pl. e-mailt, a videót, üzenetet stb), azt is őrizzük meg, hogy mikor kaptuk ezeket!
– Ne válaszoljunk a zaklató kommentekre, üzenetekre!
– Jelentsük a zaklatást az adott oldalon, ha erre van lehetőség, tiltsd le a zaklató felhasználót. Illetve jelentsd be a www.biztonsagosinternet.hu oldalon.
– A szülőkkel együtt forduljunk a rendőrséghez
– Ne küldjünk magunkról meztelen vagy hiányos öltözetű fotót ismeretleneknek, vagy olyannak, akiben nem bízunk eléggé.
Típusai:
Flaming („lángháború”): Online veszekedés dühös és trágár nyelvezet használatával, illetve – sokszor nem az adott témába vágó -, támadó jellegű hozzászólások küldése valakiről nyilvános fórumra.
Harrassment (támadás-sorozat): Bántó, igaztalan üzenetek küldése online.
Denigration (befeketítés): Kegyetlen, a hírnév rontására alkalmas pletykák vagy szóbeszéd küldése, kiposztolása, terjesztése valakiről.
Exclusion (kiközösítés): Az online közösség egy tagjának a csoportból való kirekesztése.
Impersonation (személyiséglopás): Az elkövető egy másik, létező személy online profiljában jelenik meg, és hírnevének rontására alkalmas üzeneteket küldözget a nevében.
Outing (kibeszélés): titkok, pletykák vagy egyéb személyes információk engedély nélküli megosztása másokkal.
Trickery („trükközés”, becsapás):Személyes adatok csalással, megtévesztéssel történő megszerzése valakitől, majd ennek az információnak, adatnak a megosztása a közösséggel.
Cyberstalking (online zaklatás): Az áldozat online szokásainak megfigyelése, folyamatos figyelemmel kísérése és támadó jellegű kijátszása.
Cyberthreats (online fenyegetések): Olyan, közvetlen fenyegetések vagy nyugtalanító kijelentések, amelyekből úgy tűnik, hogy a szerző érzelmileg felkavart, és fontolgatja, hogy valaki mást, vagy magát bántja, illetőleg öngyilkosságot követ el.
Sexting (szexting): A szó a „text” (szöveg) és a szex szavak összevonásával jött létre. A kifejezést olyan helyzetekre használják, amelyekben az elkövető szexuálisan provokatív és saját maga által készített meztelen vagy félig meztelen képeket vagy nyíltan szexuális tartalmú szöveget küld el online valakinek. A legnagyobb figyelmet a meztelen képek küldése kapja, mert az ilyen felvételek további, széleskörű terjesztése sokkal valószínűbb, és a fiatalokat nagyobb kockázatnak teszi ki.
-Diana-
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: