Egy áthuncutkodott éjszaka után felkelünk, megisszuk a kávénkat, fogat mosunk, felöltözünk, elindulunk dolgozni, azaz tesszük a hétköznapok megszokott teendőit, nem sejtve, hogy mindeközben a testünkben véres akciófilmbe illő háború zajlik, ahol csak EGY maradhat. És hogy milyen haderőt képes bevetni a spermahadsereg az esetleges ellenséggel szemben?
A trükkös petesejt című előző bejegyzéséhez kapcsolódóan ígértem egy ajánlást Robin Baker biológus kutató Spermaháború című könyvéhez
A spermaháború Robin Baker forradalmi elméletének alapja. Az evolúció úgy programozta a férfiakat, hogy meghódítsa és kisajátítsa a nőket, míg a nők, anélkül, hogy tudnák, a legjobb genetikai inputot keresik a potenciális szexuális partnerek közül. Baker tudomásunkra hozza az élet megdöbbentő tényeit: a gyermekek tíz százalékának nem az az apja, aki annak hiszi magát és a férfiak spermájának kevesebb, mint egy százaléka képes megtermékenyíteni bármit is – a többi azért van jelen, hogy elűzze más férfiak spermáját, míg az “okos” hüvelyváladék segít egyes spermáknak, míg másokat akadályoz, és hogy a nő hajlamosabb megtermékenyülni egy alkalmi félrelépés során, mint az állandó partnerével folytatott szex révén. Baker a könyv során egyedi stílusban írja le, kitalált jeleneteket ábrázolva, majd megmagyarázza a jelenet mögött rejlő tudományos magyarázatot, és így mutatja be, hogy mindennapi viselkedésünk miképpen illik bele az evolúciós sablonba. A spermaháború olyan népszerű tudományos mű, amely az Ön számára bizonyosan meglepő, szórakoztató és néhol sokkoló olvasmány lesz.
Illetve hasonló témában ajánlom Michaela Riedl Lingam masszázs című könyvét
Idézetek :
“Egy egészséges férfi spermája körülbelül hatszázmillió spermiumot tartalmaz. Nagyon érdekes, hogy a spermiumoknak mindössze 0.25 százaléka alkalmas ténylegesen a megtermékenyítésre, míg 99.75 százalékuknak egészen más a funkciója. Erről hosszú ideig nem tudtak, ezért igazi szenzációt jelentett, amikor Robin Baker A spermiumok harca című könyvében leírta, hogy a spermiumok nagy részének feladata más férfiak spermiumainak a megölése vagy blokkolása. Egy átlagos magömléskor a sperma csak körülbelül egymillió potenciális „megtermékenyítő spermiumot” tartalmaz kb. 300 millió pedig „gyilkos-“, és kb. 100 millió blokkoló spermium.”
“A spermiumok háborújának hátterében a nemek közötti konfliktus áll: míg azt a kérdést, hogy ki az anya, mindig egyértelműen meg lehet válaszolni, a férfinak aggódnia kell, hogy valóban ő-e az apa. Egy 500 kísérleti alannyal végzett kutatás arra a megdöbbentő eredményre vezetett, hogy a NŐK KÜLÖNÖSEN AZOKON A NAPOKON, AMIKOR TERMÉKENYEK, AZ EVOLÚCIÓBÓL ISMERT MINTA ALAPJÁN A FÉRFIAKNÁL IS HAJLAMOSABBAK A FÉLRELÉPÉSRE. A kutatók feltételezései szerint e-mögött a NŐNEK AZ A BIOLÓGIAI VÁGYA ÁLL, HOGY KÜLÖNBÖZŐ SPERMIUMOKAT FOGADJON MAGÁBA ÉS EZZEL FOKOZZA ANNAK AZ ESÉLYÉT, HOGY MAJDANI GYERMEKE A LEGJOBB GÉNEKET ÖRÖKLI. A férfi természetesen azt akarja, hogy az ő spermája termékenyítse meg a nőt: ebben segítenek a gyilkos és a blokkoló spermiumok. Ezek a „közelharc-specialisták” arra szakosodtak, hogy kiküszöböljék az esetleges riválisokat.”
“Miközben a spermiumok 0,25 százaléka – a „megtermékenyítő spermiumok” – megkezdi a petesejthez vezető vándorútját, a gyilkos és blokkoló spermiumok többi milliói az életüket áldozzák, hogy megsemmisítsék az esetleges idegen spermiumokat vagy akadályozzák azok célba érését. A gyilkos spermiumok különösen erős fruktóz-motorral rendelkeznek, ami lehetővé teszi a számukra, hogy villámgyorsan behatoljanak a méhbe. A DNA-érzékelőikkel felkutatják az idegen spermiumokat és a sejtmérgükkel elpusztítják őket. A blokkoló spermiumok úgyszólván önmagukat feláldozó kamikázeharcosok, akik utóvédként nyálkás falat alkotnak, amely rátelepszik a vagina falára és elállja a méhhez vezető utat, hogy így MEGVÉDJE A „MEGTERMÉKENYÍTŐ SPERMIUMOKAT” az esetleges idegen támadástól, HA A NŐ KÉSŐBB MÁS FÉRFIVAL IS KÖZÖSÜLNE.”
“Nagyon érdekes, hogy ugyanannak a férfinak a régi spermája önként feláldozza magát az újnak. Itt nincs szükség harcra. Ha azonban egy vaginában különböző férfiak spermiumai keverednek, néha több napos elkeseredett harc kezdődik a gyilkos és blokkoló spermiumok seregei között a méhbe való bejutásért. Ilyenkor valóban csak a legegészségesebb és legéletképesebb spermiumok tudnak eljutni a petevezeték megtermékenyítési területére.”
“Azt pedig, HOGY EZUTÁN TÉNYLEGESEN SOR KERÜL-E A MEGTERMÉKENYÍTÉSRE, LEGNAGYOBBRÉSZT A NŐ DÖNTI EL. Ugyanis ő szabja meg tudattalanul, hogy mennyi ideig maradhatnak a spermiumok a testében. Ha tudattalanul úgy dönt, hogy nem ez az a férfi, tehát nem ez az a sperma, amire várt, már 30 perc múlva engedi kifolyni a testéből a sperma legnagyobb részét. A maradékot pedig elintézik a nő fehérvérsejtjei. De ha a férfi kellően vonzó a jóni illetve a nő számára, engedélyezi a spermának, hogy akár öt napig is elidőzzön a jóni „pihenőszobáiban”. Amint megérik a petesejt, esélyt kap a közelében várakozó sperma.”
“Ám ezzel még messze nem ment végbe a megtermékenyítés. A női szervezet ugyanis rendkívül összetett „akadálypályát” állított fel, hogy megelőzze, nehogy gyenge spermium termékenyítse meg a petesejtet. Ebben a versenyben csak a legjobbak győzhetnek. A megtermékenyítő spermiumoknak olyan területeken kell áthaladniuk, ahol a női szervezet mérget rejtett el. Emellett itt is működnek a női elterelő hadműveletek. A spermiumok újra és újra labirintusszerű zsákutcákba jutnak, ahol elpusztulnak, mielőtt megtalálnák a visszavezető utat. Így a női szervezet nemcsak a férfierőt, hanem a férfi intelligenciát is teszteli.”
“Amikor néhány megtermékenyítő spermiumnak végre sikerült elérni egy érett petesejthez, még előttük áll a feladat legnehezebb része. Az apró spermiumhoz képest hatalmas nagy petesejtet háromszoros burok védi. Ebben a helyzetben már mindegyik spermium önmagáért küzd. Ezrével nyüzsögnék az érett petesejt körül és megpróbálnak áthatolni a burkán. Ám ezt a táncot nem a leggyorsabb fogja megnyerni, hanem a legvonzóbb! A burok átengedi azt a spermiumot, amelyik legjobban illik a petesejthez. A burok egyetlen pillanatra megnyílik az egyik spermium előtt, aztán ismét bezárul, az összes többi spermium pedig kívül reked és elpusztul. Ezt a folyamatot a szaknyelvben találóan „prekoncepcionális vonzódási komplexusnak” nevezik.”
“Ha túlságosan sok spermiumnak sikerült behatolni a petesejtbe, ez azt jelenti, hogy nem volt elég hatékony a kiválasztási folyamat. Ilyenkor a gyilkos spermiumok mérge megöli a petesejtet.”